СРБИЈА: БАБАТА КОЈА БЕШЕ СИЛУВАНА ОД ВНУК ИЗЈАВИ – „СЕ ОНЕСВЕСТИВ 3 ПАТИ“

Малолетниот Д.П. (17) е осомничен дека на 13 август во семејната куќа во село кај Алибунар ја силувал, а потоа ја претепала НЕГОВАТА баба С.П.(71).

СРБИЈА: БАБАТА КОЈА БЕШЕ СИЛУВАНА ОД ВНУК ИЗЈАВИ – „СЕ ОНЕСВЕСТИВ 3 ПАТИ“

За осомничениот Д.П. тогаш судијата за малолетници на Вишиот суд во Панчево одреди мерка притвор поради „постоење на одредени околности што укажуваат дека ќе се мешаат во постапката со влијание врз сведокот“. Неговата баба која ја преживеала траумата од силувањето од нејзиниот внук, успеала да опише низ што и како поминала и открила нови детали за силувањето кои досега не биле познати.

„Кога заврши со силувањето, ми рече: „Не мрдај, бабо. Ќе излезам од дома и не мрдај се додека не ме слушнеш како тропам на ролетните однадвор“, раскажува таа додавајќи:

„Тој ја напушти куќата и набрзо слушнав тропање на ролетните. Едвај станав и отидов во кујната да земам вода и шеќер. По неколку минути внук ми влезе во куќата како ништо да не се случило и ме праша што правам и зошто сум будна“

Бабата рече дека нејзиниот внук, кој е осомничен за ова дело, кажал уште една грозоморна реченица.

„Тој ме погледна и ме праша: „Зошто ти е лицето со модринки? Беше видно пијан, а знаев дека ме силува. Тогаш се повлеков бидејќи мислев дека ќе ме убие, дека ќе ме доврши. Додека ме силуваше се онесвестив и се разбудив три пати. Морав да останам свесна и присутна. Иако најмногу сакав да умрам. Замисли да те силува твојот внук, па подобро е да не сум таму“, вели таа.

Таа вели дека откако внукот заспал, ја повикала ќерката и и раскажала се што се случило.

„Бев занемена. Ја повикав ќерка ми, но таа не одговори. Имав болки и не можев да ја движам раката или главата. Целото тело. Мојата ќерка ми се јави дури во 5:30 часот наутро и тогаш и кажав дека внукот ме силуваше. Таа веднаш повика полиција, која дојде за 18 минути и тој беше уапсен иако почна да бега“, рекла таа.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.