Србија: Ново жариште на КОРОНА во Врање

Loading...

Србија: Ново жариште на КОРОНА во Врање

Поради ова неочекувано зголемување на заразени со КОРОНА ВИРУСОТ се активираше болницата специјализирана за овие намени. Истата беше затворена кон крајот на минатиот месец оти се сметаше дека пикот е поминат и нема да има потреба од неа.

Љиљана Антиќ, Директорката на Здравствениот дом за медиумите изјави дека се работи за лица кои претежно доаѓаат од две фирми. Од заразените 6 имаат потешка клиничка слика, додека останатите или се со лесна слика или симптомите воопшто не се видливи.

Откако се откриени овие случаи во двете фирми се зголемил и бројот на тестирани. А Кризниот штаб во Врање одлучи задолжително да се носи заштитна маска и ракавици на јавни места, во маркети, кафулиња.

Паралелно со ова во Хрватска сосема спротивна слика:

Во Хрватска денес се отвараат базените

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...