Средба на претседателот Пендаровски со генералната директорка на Шведската агенција за меѓународна развојна соработка – Сида, Карин Јемтим

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Карин Јемтим, генерална директорка на Шведската агенција за меѓународна развојна соработка – Сида.

На средбата се разговараше за севкупните активности на агенцијата во Република Северна Македонија, реализираните и тековните проекти, како и плановите во рамки на регионалната стратегија за соработка со земјите од Западен Балкан во новиот 7-годишен програмски период, што почна во 2021 година.

Претседателот Пендаровски се заблагодари за севкупната поддршка што Кралството Шведска преку Сида ја дава за унапредување на реформските процеси во Северна Македонија, а во функција на напредокот на државата кон интеграцијата во Европската Унија.

Претседателот Пендаровски посочи и на важноста на развојната поддршка во сферата на енергетиката, заштитата на животната средина, локалниот економски развој, но и проектите од областа на заштитата на човековите права и демократскиот развој со акцент на родовите прашања, малцинските групи и политиките за антикорупција.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.