СРЕДБА ОСМАНИ – БАЛА

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска,  оствари средба со  Таулант Бала,  координатор на пратеничката група на Социјалистичката партија на Албанија кој ја предводи парламентарната делегација од Албанија во чиј состав се и Етилда Ѓонај, потпретседател на Комисијата за европски интеграции и неколку други пратеници, како и Васил Стерјовски, претседател на Македонската алијанса за европска интеграција.

На средбата беше изразено задоволство од одличната билатерална соработка меѓу Северна Македонија и Албанија, вклучително на планот на досегашната парламентарна соработка.

Фокусот беше ставен на почетокот на преговорите за членство во Европската унија, како и очекуваното влијание на овој процес врз севкупните прилики во двете земји, но и регионот како целина. Во тој контекст потврдена е силната посветеност и решителност  кои ги поврзуваат Северна Македонија и Албанија во спроведувањето на потребните реформи на патот кон европската интеграција.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.