Среќен роденден Питбул

Loading...

Армандо Кристиан Перез е роден на 15 јануари 1981, подобро познат по неговото сценско име Питбул. Тој е американски рапер, текстописец, актер и продуцент.
Перез е роден во Мајами, Флорида. Се соочува со проблеми на почетокот на неговата кариера како рапер, бидејќи е бел, има сини очи, и е Кубанец.
Питбул за изборот на неговото сценско име, објаснува дека за него Питбулот е куче кое гриза за да завладее и  да го добие она што го сака. Тоа е премногу глупаво за да изгуби и е забрането во областа „Dade County“. Питбил се препознава себе си во тоа куче, па затоа решил да го земе ова име како свое уметничко.
Ја започнува својата кариера во 2002 година, а во 2004 година го издава својот деби  албум , под името „M.I.A.M.I“ скратено од „Money Is A Major Issue“, под ТВТ продукција. Набрзо потоа  издава уште три други албуми.
Денес полни 32 години, па му посакуваме среќен роденден и очекуваме уште голем број  хитови од него.Армандо Кристиан Перез е роден на 15 јануари 1981, подобро познат по негов

loading...
Loading...