Српската војска започна вежби во близина на Косово

Единиците на српската армија започнаа вежби во близина на административната граница со Косово во средата. Иако нивниот тајминг се совпаѓа со крајниот рок даден од властите во Приштина за спроведување на контроверзната забрана за српските документи, Белград инсистира дека вежбите се целосно рутински.

„Обуката се изведува за да се зачува високото ниво на борбена готовност на вклучените единици и нивната способност, доколку е потребно, брзо да реагираат за воспоставување мир и безбедност долж административната линија“, се вели во соопштението на српското Министерство за одбрана.

„Посебно внимание се посветува на вежбите кои симулираат напад на единицата и на тактиките, техниките и процедурите за запирање на илегалните преминувања, операциите на екстремистичките групи и организираниот криминал“, додаде војската во Белград.

Локалните жители пријавија забележани камиони, оклопни возила, па дури и тенкови во близина на Рашка и Нови Пазар, градови најблиску до двата административни премини со спорната територија, каде што властите на етничките Албанци минатиот месец се обидоа да го спречат сообраќајот со српски документи.

Белград и Приштина оттогаш преговараа за компромис за други документи, но владата на Албин Курти е категорична дека српските регистарски таблички и лични карти мора да се откажат, почнувајќи од 1 септември.

Неколку западни воени аташеа побараа пристап до српските воени бази во Рашка и Нови Пазар во текот на викендот, но српскиот претседател Александар Вучиќ им рече на новинарите дека одбил да им даде дозвола.

„Не дозволив. Ако решиме да приредиме некое шоу, тогаш тие ќе можат да видат што имаме“, рече тој, додека присуствуваше на заедничките полициски и воени вежби наречени „Северен ветер 2022“ во источна Србија.

НАТО влезе во Косово во 1999 година, по 78-дневна воздушна војна против Србија. Покраината еднострано прогласи независност во 2008 година и беше призната од САД и нивните сојузници – но не од половина од светот, вклучувајќи ги Белград, Русија, Кина и неколку земји-членки на ЕУ.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.