Ставете лушпа од банана на нозете пред спиење: Наутро нема да можете да им верувате на вашите очи – прави чуда!

Loading...

Сите ги знаеме здравствените придобивки на бананите од поодамна, и тоа како две банани на ден се вистинската работа затоа затоа што содржат многу шеќер, а ако имате дијабетес, мора да бидете претпазливи.
Даваат многу енергија, мускулите се собираат помалку, ќе имате помалку киселина во желудникот, а бананите го стимулираат варењето. Покрај тоа, конзумирањето на банани помага против анемија, затоа тие се одлични за секој кој страда од недостаток на железо.
Одењето на педикир може да биде прилично скапо, за среќа, постои еден практичен трик со кора од банана што може да направи чуда за вашите нозе. Имено, бананите се одлични за педикир; аминокиселините и витамините што се наоѓаат во ова овошје можат многу брзо да ги направат сувите и испукани нозе повторно мазни и меки.
Како се користи кората од банана?
Излупете банана, изедете ја и задржете ја кората. Измијте ги и исушете ги нозете, земете кора од банана и истријте ги нозете со внатрешноста од кората. Кората содржи работи што ќе ја омекнат и негуваат вашата кожа. Потоа исплакнете ги стапалата со млака вода или уживајте да ги чувате во слив со топла вода во која сте измешале малку прашок за пециво. После тоа, можете да користите малку повеќе фин лосион и да носите суви и чисти чорапи.

loading...