СТОЛТЕНБЕРГ: НАТО има 500.000 војници во готовност!

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО пактот во заминување, на прес-конференција одржана денеска пред претстојниот самит на НАТО во Вашингтон следниот месец.„Се договоривме за план кој одредува како НАТО ќе ја води координацијата на безбедносната помош и обука. Ова ќе им овозможи на лидерите на НАТО да ги започнат овие планови на Самитот во Вашингтон во јули и да ја стават нашата поддршка за Украина на поцврста основа во годините што доаѓаат“, рече Столтенберг.Тој рече дека командата на НАТО во американската база во Визбаден ќе биде задолжена за целиот процес, а ќе се спроведува во логистичките центри лоцирани на источното крило на НАТО. Целата операција ќе ја води американски генерал со три ѕвезди, кој ќе биде одговорен пред Врховниот сојузнички командант Европа, SACEUR. Во оваа операција ќе бидат ангажирани 700 членки на НАТО и земји партнери.НАТО ќе ја надгледува обуката на украинските вооружени сили во објекти за обука во сојузничките земји, ќе ја поддржува Украина преку планирање и координација на донации; управување со трансферот и поправката на опремата, обезбедувајќи поддршка за долгорочниот развој на вооружените сили на Украина.
„Овие напори не го прават НАТО страна во конфликтот, но тие ќе ја зајакнат нашата поддршка за Украина да го задржи правото на самоодбрана“, нагласи Столтенберг. Генералниот секретар на НАТО нагласи дека на самитот во Вилнус во 2023 година бил договорен најсеопфатниот одбранбен план од крајот на Студената војна и дека се имплементирани плановите за тоа како НАТО ќе се брани од глобалните закани, вклучително и Русија.Тој додаде дека планерите на НАТО веќе направиле планови кои вклучуваат конкретни сили и способности за одбрана на алијансата.
❗️500,000 people in all types of NATO armed forces are currently on high alert, — Stoltenberg pic.twitter.com/4qwbN9S7v8— Jürgen Nauditt 🇩🇪🇺🇦 (@jurgen_nauditt) June 14, 2024
„Сојузниците им нудат сили на командите на НАТО на размери што не се видени со децении. Денес имаме 500.000 војници во висока готовност во сите области, што е значително повеќе од целта поставена на Самитот во Мадрид во 2022 година. НАТО, исто така, го удвои бројот на борбени групи на своето источно крило. Сојузниците, исто така, преземаат поголеми, потешки вежби за да ги тестираат нашите способности“, рече Столтенберг.Генералниот секретар на НАТО пактот наведува дека зголемените закани со кои се соочува НАТО бараат значително зголемени барања во однос на капацитетите од страна на сојузниците. Во области како што се оружје и муниција, воздушна и ракетна одбрана, логистика и оружје со долг дострел.„На пример, во следните пет години, сојузниците на НАТО низ Европа и Канада планираат да набават илјадници системи за воздушна одбрана и артилерија, 850 модерни авиони, главно F-35 од петта генерација.

Пронајдете не на следниве мрежи: