СТРАВ ОД НУКЛЕАРЕН НАПАД – ФИНЦИТЕ ГИ ИСПРАЗНИЈА АПТЕКИТЕ – НЕМА ПОВЕЌЕ ТАБЛЕТИ СО ЈОД

Финска ги повика младите да купуваат јод во случај на нуклеарна закана, по што аптеките останаа без апчиња за неколку часа. 

СТРАВ ОД НУКЛЕАРЕН НАПАД – ФИНЦИТЕ ГИ ИСПРАЗНИЈА АПТЕКИТЕ – НЕМА ПОВЕЌЕ ТАБЛЕТИ СО ЈОД

Финското Министерство за здравство и социјална заштита ги повика граѓаните помлади од 40 години да купуваат таблети со јод. Таблетите со калиум јод привремено се распродадени во сите аптеки во земјава и наскоро повторно ќе бидат достапни.

Финска долги години развиваше сеопфатен план за да го подготви своето население за можни војни, нуклеарни несреќи и природни катастрофи. Сите стравуваат од можноста Русија да изврши нуклеарен напад. 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.