СТРАТЕШКИ БОМБАРДЕРИ Б-52 ЛЕТА НАД Скопје: Се појавија над градот во понеделник попладне во 14.35 часот!

Два американски бомбардери Б52 денес го надлетаа Скопје, соопшти Министерството за одбрана на Северна Македонија.

Точно во 14:35 можеше над градот да се чуе гласно поминување на овие летечки тврдини…
СТРАТЕШКИ БОМБАРДИ Б-52 ЛЕТААТ НАД Скопје: Ќе се појават над градот во понеделник попладне во 14.35 часот!

Како што е најавено, два воени авиони Б52 на Военото воздухопловство на САД во Европа и Африка утре во 14:35 часот ќе го прелетаат Скопје.

Летовите на тие авиони, се посочува, демонстрираат силен сојуз во НАТО и претставуваат гарант за целата евроатлантска област, вклучително и за Северна Македонија.

За да се покаже посветеност и безбедносна гаранција кон балканските сојузници и партнерите во НАТО, утре освен македонското небо, воздухопловните сили ќе летаат и над Хрватска, Црна Гора и Албанија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.