Страшен пожар во Чешка: Загинаа 11 лица, луѓе скокaa од прозорец, три деца починати

Loading...

Во грозоморниот пожар во станбена зграда во северо-источниот чешки град Бохумн загинаа 11 лица, соопшти полицијата, пренесува Радио Прага.

Според нив, шест од нив им подлегнале на повредите поради пожарот, а пет починале додека скокале од прозорецот на зградата. Три деца се меѓу жртвите.

Пожарот избувнал на 11-ти кат од зградата, која има 13 ката во попладневните часови. 

Причината за пожарот се истражува.

loading...