Страшни бројки доаѓаат од Бразил: Уште 16.389 заразени со вирусот, 363 лица починаа

Loading...

Во Бразил, во последните 24 часа биле регистрирани 16.389 нови случаи на коронавирус, а други 363 лица починале, објави Министерството за здравство на таа земја.

Според Ројтерс, во Бразил се регистрирани вкупно повеќе од 4,5 милиони случаи на коронавирус, додека досега починале скоро 137 000 луѓе, пренесува Танјуг.

 Бразил е на третото место во светот по бројот на заразени со вирусот корона, по САД и Индија, и втор по бројот на смртни случаи, по САД.

loading...