Супа која комплетно го чисти црниот дроб и дигестивниот систем – ги исфрла токсините и го зајакнува организмот

Loading...

Оваа супа е препорачана и од страна на многу лекари.
Потребни состојки:
– 1/2 репка
– 1 голем домат
– 2 поголеми моркови
– 2 чешниња лук


Начин на припрема:
Излупете го зеленчукот и исечкајте го на ситни парчиња. Ставете ги парчињата зеленчук во блендер и миксирајте додека добиете хомогена смеса. Добиената смеса ставете ја во тенџере и додајте половина литар вода. Кога ќе зоврие, супата е спремна за јадење.
Оваа супа е одлична за комплетен детокс на организмот и исфрлање на наталожените штетни материи. По желба можете да додадете и 2 лажици ленено семе, за уште подобар ефект на прочистување. По 40 минути по оброкот, цревата би требало да почнат да реагираат.
Покрај цревата, оваа супа ги прочистува и црниот дроб и бубрезите. Ја намалува желбата за слатки и ја подобрува работата на дигестивниот тракт. Со оглед на тоа што содржи голема доза на витамини и минерали, супата е одлична и за јакнење на имунитетот.

loading...