СУРОВ НАПАД НА НИЛСКИ КОЊ: Најмалку пет лица настрадаа на реката Логоне

Најмалку пет лица загинаа во напад на низок коњ на реката Логоне во северниот дел на Камерун, соопштија денеска локалните власти.

Жртвите пловеле со кануа по реката кога нилскиот коњ го превртел нивниот брод, објави новинската агенција Ксинхуа.

СУРОВ НАПАД НА НИЛСКИ КОЊ: Најмалку пет лица настрадаа на реката Логоне

– Спасувачките екипи пронајдоа пет тела по нападот – изјави за новинарите локалниот водач на областа Логоне и Чари.

Останатите две лица се во тешка состојба и се пренесени во болница.

Нападите на нилски коњи се вообичаени во регионот, особено во сезоната на дождови, кога се најагресивни, соопшти Камерунската асоцијација за заштита на диви животни.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.