Сурутката е вистински еликсир на здравјето

Loading...

Сурутката е производ кој настанува при производство на сирење и јогурт и во неа остануваат најдобрите и највредните состојки на млекото: витамините Б и Е, минералите и млечните шеќери кои се вистинска храна за мозокот.


Со цел да го извлечете најдоброто од овој напиток, експертите советуваат да консумирате максимум половина до еден литар сурутка дневно.
Еве кои се предностите на овој природен напиток:
Помага при слабеење – 100 милилитри сурутка има само 26 калории, а содржи висок процент на протеини кои ќе ви дадат чувство на ситост.
Ги ублажува болестите на црниот дроб – овој скромен напиток содржи бета-лактоголубин кој го снабдува организмот со аминокиселината BCAA која пак помага во ублажување на болестите на црниот дроб.


Ги зајакнува мускулите – сурутката, посебно онаа во прав помага во изградба на мускулна маса и ги закрепнува мускулите по физичкиот напор.
Ги регулира зголемените масти во крвта – сурутката им се препорачува на лицата кои имаат зголемени маснотии во крвта. По само неколку седмици редовна консумација ќе забележите неверојатни ефекти.
Го подобрува расположението и го намалува уморот – сурутката поттикнува лачење на серотонин (хормон на среќа) и со тоа го намалува стресот и хроничниот умор.

loading...