СУТЛИЈАШ СО БЕЛО ЧОКОЛАДО ЌЕ ГО РАСПАМЕТИ СЕКОЈ КОЈ ОБОЖАВА БЛАГО: Кремасто и лесно за подготовка!

Loading...

Слатко кое е збогатено со бело чоколадо и слатка павлака, па со тоа е многу кремасто.
Состојки:
750мл млеко
250мл слатка павлака
250гр ориз
малку сол
2 ќесички ванилин шеќер
100гр бело чоколадо
црвено овошје
Подготовка:
Стевете ги сите состојки во тенџере освен белото чоколадо. Се готви на средна температура, мешајќи повремено околу 20 минути, додека смесата не се згусне. После тоа, го се трга одоган, се додава чоколадо и се меша додека не се растопи. Се истура сутлијашот во сад и го се украсува со џем и малини, може да се јаде топло или ладно.

loading...