Сутлијаш со чоколадо

850 мл млеко
100 г ориз
3 лажици шеќер
1 лажица путер
200 г чоколадо
Измијте го оризот под млаз ладна вода, ставете го во тенџере и прелијте го со млекото. Ставете го тенџерето на рингла и варете го на тивок оган, често мешајќи за да не се залепи оризот на дното на тенџерето. Варете додека не добиете смеса како пудинг. Чоколадото исечете го на парчиња, и него додадете го во тенџерето и промешајте. На крајот додадете го путерот. Откако чоколадото и путерот ќе се растопат тргнете го тенџерето од оган.
Оставете сутлијашот да се подизлади, па сервирајте го во чаши или десерни чинии. По желба, додадете парчиња печени лешници и чоколадо.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.