СУШАТА ВО КИНА „ОТКРИ“ ТРИ БУДИСТИЧКИ СТАТУИ, СТАРИ ОКОЛУ 600 ГОДИНИ

Нискиот водостој на реката Јангце откри потонат остров во југозападниот дел на Чонгкинг и три будистички статуи за кои се верува дека се стари 600 години.

СУШАТА ВО КИНА „ОТКРИ“ ТРИ БУДИСТИЧКИ СТАТУИ, СТАРИ ОКОЛУ 600 ГОДИНИ

Три кипа пронајдени се на највисокиот дел на островот. Се претпоставува дека биле изградени за време на династиите Минг и Кинг. На една од статуите се гледа како монах седи на тронот во облик на лотос.
Advertisement

Водостојот на реката Јангце е многу намален поради сушата и топлотниот бран што го погоди југозападниот дел на Кина. Пресушени се 66 реки во 34 области околу Чонгкинг.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.