Тажна вест од фудбалскиот свет: Почина поранешниот претседател на УЕФА

Шведскиот фудбалски функционер и поранешен претседател на УЕФА, Ленарт Јохансон, почина на 89 години.
Јохансон беше прв човек на европскиот фудбал од 1990 до 2007 година, со што стана рекордер по бројот на мандати. На 26-ти јануари 2007-ма година Мишел Платини ја презема неговата позицијата.
До 2005-та година, тој беше и претседател на фудбалскиот клуб АИК Стокхолм.


Истата година беше награден со златен медал за извонредни услуги за шведската култура, наука и општество.
Трофејот во младинската лига на УЕФА е именуван токму по Јохансон.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.