Таинствен авион прелетал над шест држави на НАТО и никој сеуште не знае ништо за летот и намерите…

Неидентификуваниот авион успеал без одобрение да прелета над неколку европски земји пред неговиот екипаж да исчезне без трага.

На анонимен авион забележан како лета надвор од Литванија, му беше дозволено непречено да го премине воздушниот простор на неколку други членки на НАТО пред да слета во Бугарија, во нелегален лет што сè уште ги збунува службениците на авијацијата низ континентот.

Иако борбените авиони се обидоа да го придружуваат бегалскиот авион, неговиот екипаж успеа да побегне од местото на настанот и тие останаа неидентификувани.

Откако во средата тргна од официјално необјавената локација во Литванија, леталото патуваше низ Унгарија, Полска, Словачка, Србија и Романија – сите земји на НАТО покрај Белград – на крајот завршувајќи на напуштен аеродром во Бугарија, според европските претставници и медиумски извештаи. Авионот подоцна бил пронајден напуштен без никакви знаци од неговиот екипаж, иако неговиот мотор наводно бил сè уште топол кога бил откриен.

Додека официјални лица во неколку земји внимателно го следеа фантомскиот лет, при што американските, унгарските и романските воздушни сили испраќаа воени авиони да го следат авионот на различни точки, придружбата прекина кога тој влезе во бугарскиот воздушен простор. Малиот пропелер немаше вклучен транспондер и одби да одговори на радио повиците, но бугарските власти сепак одлучија дека не претставува закана, и покрај очигледната тревога што беше активирана во некои соседни држави.

Романската војска, наводно, донела слични заклучоци, и додека официјалните лица го сметале авионот за сомнителен, на крајот, тие не верувале дека се однесува на опасен начин.

Останува нејасно точно за каков тип на авион станува збор, со спротивставени извештаи кои го именуваат како Beechcraft со два мотори, како и Piper PA-23 Aztec. Последното тврдење првпат беше откриено од литванскиот медиум LRT.lt, кој тврдеше дека го цитираше официјалниот (но повеќе неважечки) регистарски број на авионот.

Покрај тоа, поранешниот сопственик на авионот, Брониус Заронскис – кој се чини дека објавил фотографија од занаетот на Фејсбук во 2017 година, години пред да биде продаден – само ја продлабочил мистеријата, велејќи за LRT.lt во петокот дека не може да го обезбеди имињата на оние кои го купиле, ниту организацијата со која биле поврзани.

„Тие не беа Литванци. Не можам да кажам од која земја беа, можеби Украинци, можеби Романци или Бугари“, рече тој. „Еден човек и јас комунициравме меѓусебно на руски… Не ги знам имињата на овие мажи. Не бев заинтересиран.”

Поранешниот сопственик продолжи: „Го продадов и се збогував со тој авион. Се обидував да го продадам многу години. Немав каде да го ставам, па мило ми е што го купија… Не се сеќавам која организација го купи“.

Сè уште необјаснетиот лет доаѓа бидејќи многу европски држави се во зголемена готовност поради тековниот конфликт во Украина, каде што руските воени авиони постојано вршат воздушни напади од крајот на февруари. Агенцијата за воздухопловна безбедност на ЕУ (ЕАСА) неодамна предупреди на зголемен ризик за цивилните патнички авиони кои летаат во регионот, наведувајќи ја можноста за „погрешна идентификација“ и други потенцијални грешки кои произлегуваат од конфузијата околу воената зона.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.