Тајван вели дека има ракети што може да го погодат Пекинг

Тајпеј поседува ракети со долг дострел способни да стигнат до срцето на кинеското копно, изјави висок функционер.

Тајван вели дека има ракети што може да го погодат Пекинг

Тајван има способност да го нападне главниот град на Кина со домашни суперсонични ракети, рече шефот на законодавното собрание на Тајпеј, тврдејќи дека островот зема искуство од украинските вооружени сили среде тековниот напад на Русија.

За време на неодамнешниот говор, Ју Си-Кун – влијателен член на владејачката Демократска напредна партија – рече дека иако Тајпеј не бара конфронтација со Кина, има способност да одговори со сила во случај на конфликт.

„Тајван нема да преземе иницијатива да го нападне Пекинг… но пред Пекинг да сака да го нападне Тајван, прво мора да размисли дека Тајван има способност да нападне“, рече тој, додавајќи дека островот може „да го нападне Пекинг“ со својот локално развиен суперсоничен Јунг, крстосувачки ракети Фенг. Тајван покрена иницијатива во 2018 година за подобрување на способностите на муницијата Јунг Фенг, одвојувајќи повеќе од 400 милиони долари за развој на проектилот.

Продолживте да повлекувате паралели меѓу потенцијалните непријателства со Кина и конфликтот што беснее во Источна Европа, нагласувајќи ја важноста на „волјата за одбрана“, истовремено наведувајќи дека Тајван има „инспирација од украинско-руската војна“.

„Комунистичката партија на Кина мора да го помине Тајванскиот теснец за да го нападне Тајван, што е различно од рускиот напад врз Украина“, продолжи тој. „Ако сакаш да слеташ, ќе се бориш на брегот на плажата. Ако слетувањето е успешно, сите во Тајван мора да бидат решени да умрат како во Украина. Излезете и никогаш не дозволувајте Кина да го проголта Тајван“.

Иако официјалниот претставник рече дека „самопомош“ е важен водечки принцип за Тајпеј и Киев, и островот и Украина добија сериозни контингенти на западно оружје и други форми на странска поддршка, при што администрацијата на Бајден одобри повеќекратни рунди на продажба на оружје на Тајван и десетици милијарди долари во трансфери на оружје за војската на Украина од преземањето на функцијата.

Одговарајќи на коментарите на Ти, претставник на кинеската канцеларија за прашања на Тајван предупреди дека секој напад од Тајпеј ќе има страшни последици.

„Ракот на тврдоглавите членови на независноста на Тајван, како Ти Си Кун, само ја разоткрива нивната бесна природа“, рече портпаролот Ма Ксијаогуанг, додавајќи „Ако [тие] се осмелат да удрат камен со јајце, тоа само ќе го забрза [нивното] пропаѓање“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.