ТЕПАЧКА ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА КОСОВО!

Неколку членови на косовското собрание се судрија денес, при крајот на седницата на која се разговараше за исчезнатите лица. Вербалниот судир се претвори во физички судир, по што собраниската седница беше прекината.

Ситуацијата се напна непосредно пред крајот на седницата, додека членот на Советот за самоопределување, Сара Богујевци, кој беше иницијатор на седницата, се обрати на говорницата, пренесува „Косово онлајн“.

Заменик претседателот на Собранието на Косово, Арбери Нагавци, неколку пати ги предупредуваше пратениците да седнат за да продолжи седницата, сепак тие го продолжија вербалниот конфликт, кој прерасна во физички. После тоа, пратениците на Собранието на Косово заминаа на пауза.

читајте пулс24

Косовскиот премиер Авдулах Хоти смета дека е неприфатливо однесувањето и јазикот на некои членови на Собранието на Косово, за време на интерпелацијата во врска со прашањето за исчезнати лица според Договорот од Вашингтон, пренесува „Косово прес“.

– Хоти оцени дека ваквото однесување е надвор од кој било стандард на политичка комуникација, особено денес кога тема на дискусија беше судбината на исчезнатите, многу чувствително прашање што косовските институции го третираат со голема посветеност – се наведува во соопштението од неговиот кабинет.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.