Тестиран проектил на Судниот ден „оружјето погоди цел со многу висока точност“

Индиската морнарица успешно тестираше балистичка ракета лансирана од ИНС Арихант, од индиската подморница со нуклеарен погон.

Тестиран проектил на Судниот ден „оружјето погоди цел со многу висока точност“

Ракетата „со многу висока точност ја погоди целната област во Бенгалскиот залив“, се вели во соопштението на Министерството за одбрана. Официјалните лица не дадоа детали за типот на проектилот, но рекоа дека „сите оперативни и технолошки параметри на вооружениот систем се потврдени“.

INS Arihant е првата од петте планирани автохтони подморници со нуклеарен погон на балистички проектили дизајнирани и изградени во рамките на тајниот проект на бродот за напредна технологија (ATV) на индиската морнарица.

По оперативното распоредување во 2018 година, подморницата, наводно, првично била вооружена со 12 балистички ракети К-15 (Сагарика), кои можат да испорачаат носивост од 1.000 килограми до максимален домет од околу 750 километри.

Индиската организација за одбранбено истражување и развој, наводно, развива помоќна ракета К-4, со дострел од околу 3.500 километри. Подморниците од класата Арихант ќе можат да носат четири ракети К-4.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.