„Тоа е еднострано прогласување независност и сметаме дека е прекршено меѓународното право“ – Шпанскиот Премиер Санчез од Тирана

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска во Тирана изјави дека признавањето на независноста на Косово е кршење на меѓународното право и рече дека Мадрид не може да го прифати.

И од Еди Рама се слушнаа помирливи тонови:

Албанскиот премиер Еди Рама денеска, по повод најактуелните настани во Република Косово, го поздрави фактот што Приштина го одложи спроведувањето на договорот за реципроцитет за 30 дена, но нагласи и дека спроведувањето на тој договор е нејзино право. и обврска, наведувајќи дека ваквите ситуации покажуваат зошто е потребен Отворен Балкан.
„НЕ ГО ПРИЗНАВАМЕ НЕЗАВИСНО КОСОВО“ Шпанскиот Премиер Им Одржа Лекција На Албанците Во Тирана

– Сметаме дека тоа е еднострано прогласување независност и сметаме дека е прекршено меѓународното право, па не можеме да го прифатиме. Ова го кажуваме со сета почит што ја имаме кон албанскиот народ – рече Санчез на заедничката прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рам. Тој додаде дека е нормално да има несогласувања меѓу две пријателски земји, како што се Шпанија и Албанија, и посочи дека во овој случај има несогласување околу признавањето на Косово. Санчез рече дека тоа не значи дека во контекст на европската интеграција, Шпанија не го промовира дијалогот меѓу Србија и Приштина.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.