Томаш Тајнер: Вучиќ синоќа доби јасна порака од НАТО преку офицер на Генералштабот на Србија 👇

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа добил јасна порака од офицерите на Генералштабот, тврди Томас Тајнер, поранешен припадник на италијанската армија и експерт за копнените сили на НАТО во Студената војна и одбранбената стратегија на Алијансата.

Се е пресметано во минута:

…на „Freccia IFVs“, борбено возило на моторизираната бригада Пинероло и на уништувачите на тенкови „Centauro“ ќе им требаат шест часа за да стигнат благодарение на автопатот А1, кој е кофинансиран од Западот
Томаш Тајнер: Вучиќ синоќа доби јасна порака од НАТО преку офицер на Генералштабот на Србија

„Мислам дека офицерите на Генералштабот на Србија синоќа му објаснија на претседателот Вучиќ дека доколку се осмели да го нападне Косово, борбените авиони на НАТО ќе реагираат во рок од неколку часа… Во рок од 48 часа 173-та воздушно-десантна бригада на Армијата на САД ќе биде авионски префрлен на аеродромот во Приштина, а падобранската бригада на италијанската армија „Фолгоре“ по воздушен пат до аеродромот Ѓаковица (кој италијанската армија го изгради за оваа намена)“, пишува Тајнер.

Тајнер понатаму на Твитер наведува дека еден ден подоцна ќе биде активирана механизирана бригада на италијанската армија „Пинероло“, која се наоѓа во Бари и неговата околина, и ќе биде испратена од 3-та поморска дивизија на италијанската морнарица со своите амфибиски бродови. од Бриндизи до Драч во рок од 2 дена.

Од Драч до Митровица, вели тој, на „Freccia IFVs“, борбено возило на моторизираната бригада Пинероло и на уништувачите на тенкови „Centauro“ ќе им требаат шест часа за да стигнат благодарение на автопатот А1, кој е кофинансиран од Западот.

Накратко, заклучува овој експерт, НАТО има планови и тренира за одбрана на Косово 23 години.

„Ако Србите некогаш отидат и го нападнат НАТО, силите на Алијансата би ги надминале во воздух за неколку часа, а на земја за неколку дена. А НАТО се погрижи тоа да го знаат генералите на Србија“, заклучува тој.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.