Топлата бања има многу предности, а особено овие – Проверете доколку имате висок крвен притисок

Капењето в када со топла вода најмалку четирипати неделно може да го намали крвниот притисок, но и ризикот од дијабетес тип 2. Ова, според ново истражување на Европската асоцијација за проучување на дијабетесот.
Иако има многу придобивки поврзани и со ладната бања, и топлата вода има и свои предности.
Претходни истражувања ги поврзуваа сауните и топлата када со поквалитетниот сон, како и со здравјето на срцето. Новото испитување опфатило 1.297 возрасни лица со дијабетес тип 2 во однос на влијанието што редовното топло капење ги имало врз нивното метаболичко здравје.
Пациентите биле поделени во три групи, засновани на фреквенцијата на капење. Првата група испитаници се капеле во топла бања четири или повеќепати неделно, втората група се капела еднаш до четирипати неделно, а третата група – само еднаш неделно.
Податоците покажале дека оние кои се капеле почесто, односно првата група испитаници повеќе слабееле, имале подобар крвен притисок и постабилен индекс на шеќер во крвта. Сиве овие фактори заедно можат да помогнат при намалување на ризикот од дијабетес тип 2.
Во просек, кај луѓето што се капеле во топла бања четирипати неделно, по најмалку 16 минути, или поретко, овие параметри имаат за нијанса помала вредност.
Топлата бања влијае врз нивото на шеќер и крвниот притисок, без оглед на возраста, тежината, полот, како и евентуалните лекови и разните терапии кои човекот ги има.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.