Топол, крцкав и сочен: Магичен ролат со спанаќ и месо

Доколку ви здодеаа класичните рецепти за пити, ви предлагаме нешто поинакво.
Зошто да не направите комбинација од пита и ролат со спанаќ и сирење.
По желба додадете шунка, печеница и уште нешто суво месо, па добивате сочно јадење.
Пробајте и уживајте!
Состојки:
тенка кора
7 брикети замрзнат спанаќ
200 гр сирење
2 јајца
1 лажица кисела павлака
200 гр сувомеснато
За прелив:
100 мл јогурт
1 јајце
50 мл. маслиново масло
1/2 прашок за пециво
Подготовка:
Скршете го сирењето, додадете две јајца, павлаката и спанаќот и изедначете. Во друг сад сипете јогурт, додадете јајце, масло и прашок за пециво и израмнете.
Првата кора премачкајте ја со 2-3 лажици прелив, над неа втората кора па третата кора. На дното на кората наредете ги листовите од суво месо и сирењето и спанаќот.
Свиткајте ги рабовите и завиткајте во ролат и наредете во плех обложен со хартија за печење.
Остатокот од преливот прелијте го врз ролатите. Се сече на пократки кифлички. Се пече на 200 степени околу 50 минути.

Пронајдете не на следниве мрежи: