Топ 3 напитоци за брзо разладување

Loading...

Иако едвај чекавме за лето и убаво време, високите температури можат да бидат доста исцрпувачки и да ги исцртаат последните атоми на сила.
За полесно да се издржат тропските денови и ноќи, кои според метеоролозите ќе траат барем до крајот на месецот, направете напитоци кои ќе ви помогнат да се разладите.
Чај од ѓумбир


Иако ѓумбирот е познат како растение кое го загрева телото, тој всушност врши терморегулација и кога е топло надвор, тоа влијае на ладењето на телото.
Во комбинација со ароматични растенија, ефектот на ладење што го предизвикува ѓумбирот е поголем.
Состојки: По една супена лажица од следниве состојк: хибискус, маточина, шипка, зелен чај, ѓумбир, 2 л. вода
Подготовка:
Водата зовријте ја, тргнете ја од шпорет, прелијте ги исушените билки и изренданиот ѓумбир, покријте го и оставете го да отстои 10 минути. Потоа процедете, истурете во стаклена тегла, додадете сок од лимон, промешајте и оставете да стои на собна температура.
Пијте наместо вода и не го ладете пијалокот во фрижидер.
Ласи со овошје


Освен што може да разлади, напитокот со јогурт кој често се пие во Индија за време на жешките денови може да помогне и во слабеењето.
Состојки: 200 мл јогурт, 200 мл вода, 1 лажичка мед, 100 грама јагоди, малини, капини или вишни
Подготовка:
Истурете ги состојките во мешалка, а потоа мешајте додека течноста добие кремаста текстура. Пијалокот чувајте го во фрижидер, а потоа пијте 50 милилитри на секои два часа.
Вода со нане и краставици


Одличен е не само за ладење, туку и за дополнителна детоксикација на организмот.
Состојки: 1 л. вода, листови нане, 1 краставица, 1 лимон, ѓумбир по желба
Подготовка:
Измијте ја краставицата со целата кора, а потоа исечете ја на прстени и ставете ја во стаклена тегла. Истурете краставица со вода, додадете лисја од нане, лимон исечен на прстени, а потоа ставете го бокалот во фрижидер неколку часа.
Пијте во мали голтки.

loading...
Loading...