Топ 5 брендови за луксузни часовници

Без разлика дали сте љубител часовници, или имате нов интерес за луксузни часовници, постојат голем број на брендови кои пукаат со стил, класа и престиж. Машки часовници од светска класа, што се многу повеќе од само еден накит, тие се уметнички дела за инвестирање. Часовници низ историјата од памтивек, имале свое место во модерна историја. Првиот човек што одеше по Месечината го зеде часовникот со себе на Месечината. Првиот лет никогаш не би стигнал до небото без хронографот во неговата кабина. Во текот војните, војниците живееја и умираа со часовници во џебовите. Еве го нашето резиме на врвните брендови што треба да ги знаете.

  • 1. Longines

Брендот Longines е синоним за елеганција, временска традиција и перформанси, и најпрепознатлив по спортските светски шампионати, и меѓународни спортски федерации. Со седиште во Сен Имиер во Швајцарија од 1832 година, нивната експертиза за часовници е позната по својата елеганција и издржливост.

  • 2. Патек

Филип Патек е една од најпрестижните светски брендови. Последното семејство во сопственост на независен производител на часовници во Женева, за нив се вели дека ги создадоа најдобрите светски часовници. Изградени околу основните вредности на иновации, естетика и емоции, нивните парчиња можат да се пофалат, со сложена механика и традиционален стил, фаворизиран од кралското семејство во текот на нивната огромна 170-годишна историја. Можете да најдете многу различни модели на Patek Philippe на Интернет во над 150 земји во светот.

  • 3. Ролекс

Rolex е бренд на кој не му е потребно представување, без разлика дали сте ентузијаст за часовници или обичен набудувач на популарната култура. Rolex  е синоним за поимот, луксузен часовник, Rolex е престижна марка, високо препознатлива од сите, и обожавана по својот старосен изглед, чувство и функција.

 

  • 4. Breitling

Како Rolex, Breitling е бренд кое е синоним на брендови на луксузни часовници и многу посакувано парче за амбициозните љубители на часовници. Сепак, брендот е познат по многу повеќе од посакуваноста и беспрекорниот изглед и чувство. Нивната репутација беше изградена врз основа на извонредност и издржливост на гребење. Инспирирани од авијацијата, за нив се вели дека ја освоиле земјата, воздухот и морето. Многу од нивните часовници вклучуваат одлики и алатки што ги користат пилотите, и го покриваат и пазарот под морето, со часовници за нуркање што се разноврсни и сигурни, како и стилски.

  • 5. ОМЕГА

ОМЕГА имаат огромна репутација. Од основањето во 1848 година, брендот е присутен во некои од највлијателните моменти во светот. Повеќе од 170 години, нивните часовници се присутни во светската историја, украсувајќи ги зглобовите на најмоќните светски лидери. Клиентот на ОМЕГА е оној кој ги цени високите перформанси и извонредниот дизајн. Во 1917 година, Кралскиот летачки корпус ги избра часовниците Омега како официјални мерачи на време на нивните борбени единици, а во 1918 година ги следеше и армијата на САД.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.