Тој беше „Мостот кон Запад“: Мистериозна смрт на белорускиот министер неколку дена пред средбата со Лавров

Ненадејната смрт на Макеј и необјаснетата болест на Колешникова, белоруска опозициска фигура, го ставија во центарот на вниманието крајно непредвидливата и загадочна внатрешна динамика на Белорусија во време на зголемени политички тензии во земјата предизвикани од војната во Украина.

Тој беше „Мостот кон Запад“: Мистериозна смрт на белорускиот министер неколку дена пред средбата со Лавров

Министерот за надворешни работи на Белорусија Владимир Макеи беше погребан вчера со државни почести откако ненадејно почина на 64-годишна возраст.

Причината за смртта на министерот кој почина во саботата не е објавена, пренесува АП.

Информациите за смртта на белорускиот министер за надворешни работи ја соопшти во саботата портпаролот на Министерството, Анатолиј Глац, пренесе ТАСС, повикувајќи се на Белта.

Не е познато дека Мекеј боледувал од некоја хронична болест.

Меккеј е близок соработник на белорускиот претседател Александар Лукашенко повеќе од две децении, според АП.

Тој беше „Мостот кон Запад“: Мистериозна смрт на белорускиот министер неколку дена пред средбата со Лавров

Смртта на функционерот кој ги предводеше неуспешните напори на Белорусија да ги подобри нејзините врски со Западот дојде додека земјата се соочува со зголемен притисок од Москва да се вклучи во војната во Украина што беснее преку нејзината граница.

Мекеј служеше 10 години како министер за надворешни работи на Белорусија, клучното геополитичко бојно поле меѓу Русија и Западот.

Мекеј му помогна на Лукашенко во низата неуспешни напори да го балансира сè подоминантното влијание на Москва со пристапот до САД и Европската унија. Неговите напори дојдоа дури и кога земјата стана основа за инвазијата на Украина минатиот февруари.

Набргу по објавувањето на смртта на Мекеј, имаше извештаи дека истакната белоруска опозиционерка Марија Колесникова, која отслужува 11-годишна затворска казна по водечките масовни улични протести против претседателот Александар Лукашенко, била на интензивна нега по операцијата од непознати причини.

„Не знаеме што се случило, се надеваме дека наскоро ќе има повеќе информации“, изјави нејзината сестра Татјана Комиќ. Таа додаде дека Марија пред две недели од редовниот затвор во градот Гомел била префрлена во самица во друга институција. Од трансферот, на семејството не му било дозволено да контактира со неа.

Ненадејната смрт на Мекеј и необјаснетата болест на Колесникова го ставија центарот на вниманието на крајно непредвидливата и загадочна внатрешна динамика на Белорусија во време на зголемени политички тензии во земјата предизвикани од војната во Украина, пишува Њујорк Тајмс.

Колесникова има репутација на една од најефикасните противнички на Лукашенко. Таа е широко восхитувана затоа што се спротивстави на обидите насилно да ја депортира од Белорусија во Украина во 2020 година и вети дека ќе ја продолжи својата борба во земјата наместо да бега во странство како многу други.

Тоа доведе до нејзината пресуда минатата година под обвинение за заговор за незаконско преземање на власта. Судот во Белорусија ја осуди на 11 години затвор.

Мекеј, од друга страна, никогаш не бил дисидент, но бил близок сојузник на Лукашенко. Сепак, тој претставуваше сè поретка позиција меѓу белоруските функционери: дека земјата треба да допре до Западот и да избегне целосно потпаѓање под руска власт.

Неговата смрт, која ја објавија белоруските државни медиуми во саботата, без да наведат каква било причина, предизвика серија шпекулации меѓу коментаторите, прогонетите опозициски активисти и украинските претставници за тоа зошто дипломатот, за кој не се знаеше дека страдал од сериозни здравствени проблеми, ненадејно починал .

Еден белоруски медиум, Наша Нива, објави дека Мекеј починал во својот дом во Минск од срцев удар. Сепак, други извештаи, врз основа на непотврдени гласини, укажуваат на тоа дека можеби е отруен.

Не се откриени докази за насилничко однесување, но гласините одразуваат клима на страв и сомнеж дека инсајдерите во поранешната белоруска влада сега ги заземаат дури и најлојалните следбеници на Лукашенка поради неизвесноста создадена од војната во соседна Украина.

Мекеј требаше да се сретне со својот руски колега, Сергеј Лавров, оваа недела и да отпатува за Полска на годишниот состанок на Организацијата за безбедност и соработка во Европа.

Лукашенко, кој е на власт од 1994 година, не зборуваше за смртта на Мекеј, ниту му оддаде почит на неговата долгогодишна служба.

Државната агенција Белта во саботата објави дека претседателот изразил сочувство до семејството на починатиот.

Последната позната официјална средба на министерот за надворешни работи беше во петокот со апостолскиот нунциј во Минск, главниот град на Белорусија. Лице блиско до дипломатската служба на Ватикан рече дека нунцијот, еквивалент на ватикански амбасадор, не забележал ништо необично во физичката состојба на Мекеј. Шефот на дипломатијата му рекол на нунцијот дека е уморен, но тоа го припиша на презафатениот распоред на патувања.

Странските дипломати кои со години работеа со Мекеј го паметат како еден од ретките високи белоруски функционери кои можеа да се вклучат во граѓански разговори со западните лидери, додека остануваа доверлив член на внатрешниот круг на Лукашенко.

„Тој беше член на потесниот круг на Лукашенка од самиот почеток. Но, тој се обидуваше да ја држи отворена вратата за разговори со ЕУ и со Запад до последен момент. Додека ја разбираше зависноста од режимот во Москва, тој бараше опции. да остане отворен кон Запад“, рече тој. Вигаудас Усакас, поранешен министер за надворешни работи на Литванија, сосед на Белорусија на запад.

Според белоруските политички аналитичари, Лукашенко го нашол својот пат кон Запад преку Макеј.

Валери Сахашчик, поранешен белоруски воен офицер, кој сега служи како советник за одбрана на прогонетиот опозициски лидер Светлана Тихановскаја, во понеделникот изјави за украинското радио дека смртта на Макеј отстранила функционер кој, иако бил „деформиран поради долгогодишната служба на Лукашенко“, „несомнено бил некаков мост со Западот“.

„Денес мислам дека нема некој кој може целосно да го замени Мекеј и тоа би можело да биде проблем. Тоа може да има такви последици што Русија ќе го задржи Лукашенко на многу краток поводник и тоа може да заврши лошо“, рече Сахашик.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.