Тој е Бошњак, а таа Србинка, по 28 години дознале дека се брат и сестра!

Сараевскиот фотограф Елдар Нурковиќ ја раскажа својата необична приказна за потрагата по својата сестра, која ја запознал дури по 28 години живот.

Животот на овие простори сам по себе е необичен и сложен, не многу вообичаен. Просечниот балканец во својот бурен живот има големи шанси и можност да биде дел од војна, уништување, подготовка за војна, криза, превирања на национализмот, нетрпеливост, етнички поделби и други егзотични општествени услови. Го немаме тој досаден монотон исландски начин на живот, без војни, инвазии, закани за војна…

Тој е Бошњак, а таа Србинка, по 28 години дознале дека се брат и сестра!

Жена пред повеќе од 25 години тропнала на вратата на семејството Нурковиќ од Сараево. Во рацете носеше мало девојче. Држејќи ја цврсто, таа изговори реченица која веднаш ќе ги преврти животите на сите присутни: „Добро ден, госпоѓо. Не ми треба ништо од тебе, само сакам да му кажам на твојот маж дека има уште едно дете“.

Четири години по таа средба, на смртната постела, сопругот решил да и признае на сопругата дека девојката не била грешка и дека нивниот син Елдар има сестра.

„Јас сум малиот што беше од другата страна на вратата“

„Татко ми беше професор на Економскиот факултет во Белград, а мајка ми е докторка. Тато во триесетите дознал дека има рак, се лечел каде можел во поранешна СФРЈ, се обидел и во странство. Мајка ми секогаш патуваше со него на лекување, па најмногу ме воспитуваа баба ми и дедо ми. Кога веќе беше јасно дека тато умира, на нашата врата се појави жена. Имаше деца со неа. Таа му кажа на татко ми дека има ќерка за која не знаел, но мислела дека треба да ја види додека е жив. Потоа си замина. Тоа беше шок и за него и за мајка ми. Кога имав четири години, татко ми почина, а со него и таа тајна. Мајка ми молчеше до полнолетство“ – ја раскажува својата филмска животна приказна за „Блиц“ познатиот фотограф од Босна и Херцеговина Елдар Нурковиќ.

Малата Милена, тајниот плод на забранетата љубов

„Дури кога наполнив 18 години, мајка ми ми кажа дека имам полусестра и дека ако сакам да ја видам, можам да ја побарам. Се испостави дека мојата мала сестра не е плод на една ноќ, туку дете на вистинска љубов. Таткото имал долгогодишна врска од минатото, но биле од различна националност и родителите на девојчето не ја одобрувале нивната врска. Тоа беше забранета љубов и беше осудена на пропаст од самиот почеток. Кога пукна таа љубов, татко ми ја запозна мајка ми и јас се родив – вели Елдар. Бесен што со години го криеле од него фактот дека има сестра, младиот човек тргнал во потрага.

„Здраво, јас се викам Елдар Нурковиќ, живеам во Сараево и постои можност да сум ти брат“
„Сакав да ја најдам. Немав многу информации за да ме доведат до неа. Го знаев само името и презимето на старата љубов на татко ми. Од некои луѓе кои му беа блиски дознав дека таа е Србинка и живее во Мостар. Кога конечно стигнав на адресата, дознав дека поради војната отишле во Србија, а можеби и некаде подалеку. Повторно се најдов себеси на самиот почеток. Сите тие години мислев како би сакал да ја најдам, да ја запознаам, да ја пополнам таа огромна празнина во животот полн со некои загуби. Сестра ми не знаеше дека постојам. Ги пребарав телефонските именици, повикав многу телефонски броеви. Се обидов да дознаам каква било информација преку разни луѓе. Дознав дека се вика Милена. Мислев дека постои можност сестрата да се омажи и да го смени презимето. Речиси и немаше шанси да ја најдам. Изгубив секаква надеж. Потоа се појавија социјалните мрежи“ – раскажува Нурковиќ за „Блиц“ за потрагата која изгледала невозможна.

Се додека не успеа.

„Три години ја барав на Фејсбук, без успех. Во текот на третата година од пребарувањето, најдов неколку девојки со исто име. На секоја од тие девојки им испратив порака, која имаше крајно необична содржина: „Здраво, јас се викам Елдар Нурковиќ, живеам во Сараево и постои можност да сум ти брат“.

Некаде само „seen“, некои му велеа дека е луд. А потоа стигна пораката на вистинската адреса, Милена Добраш.

„Мамо, некој човек вели дека е мој брат“

„Различни одговори дојдоа од девојките што ги прашав, но еден конечно се чинеше дека таа може да биде моја сестра. Таа го знаеше само името и презимето на татко ми. Нејзината мајка ѝ рекла дека татко и починал многу млад, и тоа било се. Кога ја доби мојата порака, ѝ се јави на мама и и покажа. После тоа, нејзината мајка истрчала и се заклучила во бањата. Долго време не сакаше да ја отвори вратата, се се претвори во шок. Кога ја отворила вратата, рекла: „Да, тоа е твојот брат“, на што нејзината сестра одговорила дека не може да поверува дека тоа го чувала во тајност цели 28 години, иако безброј пати и кажала дека сака брат. Милена долго време не разговараше со мајка си затоа што ја криеше вистината од неа“, вели Нурковиќ.

Речиси триесет години откако беа на две страни од вратата – Елдар и Милена решија да се сретнат.

Вистинскиот заплет на страната 2 подолу: 🔽🔽🔽

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.