Тој е Бошњак, а таа Србинка, по 28 години дознале дека се брат и сестра!

„Милена, те молам не плачи“

„Првата средба со сестра ми беше многу емотивна. Два дена откако се слушнавме за прв пат, таа се качи во автобус во Бања Лука и дојде во Сараево. Се сретнавме за прв пат на автобуската станица. Кога таа излезе од автобусот, веднаш се прегрнавме. Таа остана со мене седум дена. Не се одвојувавме еден од друг. Тоа беше чудно чувство. Знаеш дека имаш некој што ти е крв, и мораш да направиш се од почеток, не знаеш ништо за таа личност. Тоа е многу чудно. Едвај покажувам емоции, но таа повеќе плачеше. Цело време ја гледав и видов дека многу личи на мене и на татко ми. Потезите, разговорот, доста сме слични. Едвај можам да го опишам со зборови. Во контакт сме и се гледаме толку често колку што дозволува времето и се трудиме да го надоместиме пропуштеното“, ја завршува својата животна приказна Нурковиќ за „Блиц“.

Поради страв им го одземале правото на среќа

„Се уште ми е жал што ни го одзедоа времето. Тоа се грешки кои луѓето ги прават без никакво размислување. Разговарав со мајка и на сестра ми и таа беше убедена дека јас како дете од законски брак, од друга вероисповед, никогаш нема да ја прифатам сестра ми. Од овие причини таа не кажа ништо цели 28 години. Ми рече дека повторно ќе го направи истото поради тој страв. Не е фер ниту кон мене, ниту кон сестра ми што го направија тоа. Да бидат еден без друг 28 години поради нивните себични ставови. Не сме ние виновни, вели Елдар.

Елдар стана вујко!

Во многу периоди од моето растење, ќе ми значеше многу ако имав некој свој. Да имаш сестра или брат, да имаш некој со кој ќе можеш да споделиш се, да имаш поддршка, да споделуваш искуства. Немав никој близок до мене. Очигледно никогаш не е доцна, сега имаме одлична врска, редовно се слушаме, низ насмевка вели Нурковиќ кој стана вујко! Милена го роди малиот Константин, а тој воодушевен отиде да го пречека. Не само што се прифатија, Елдар и Милена сега заедно го шетаат малиот Константин, нов живот и ново поглавје во нивната неверојатна семејна приказна.

извор: кафе.ба

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.