Трамп: До крајот на годината 100 милиони дози на вакцина за корона

Претседателот на САД, Доналд Трамп рече дека најмалку 100 милиони дози вакцини против коронавирус можат да бидат дистрибуирани во САД до крајот на годината.

 „Штом Агенцијата за лекови ја одобри вакцината … ќе можеме да дистрибуираме 100 милиони дози до крајот на 2020 година и значителен број долго пред тоа“, рече Трамп на прес-конференција, пренесува Ројтерс. 

Претходно, директорот на Центарот за контрола и превенција на болести, Роберт Редфилд, рече дека вакцината против Ковид 19 може да биде во широка употреба до средината на следната година или малку подоцна.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.