ТРАМП ИМА ШАНСИ ДА ПОБЕДИ: Неговиот план за лично владеење во вториот мандат се претвора во КОШМАР!

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја објави својата кандидатура за претседателските избори во 2024 година во услови на тесна трка за Претставничкиот дом.

Републиканците се на само една победа под контрола на Претставничкиот дом, а малите надежи на демократите да го задржат мнозинството во Домот во понеделник беа целосно изгаснати, со пет победи за републиканците.

Трамп без разлика на противењата во редовите на републиканците ја објави својата кандидатура:

– За Америка повторно да биде голема и славна, вечерва ја објавувам мојата кандидатура за претседател на САД – им порача Трамп на насобраните во Мар-а-Лаго, каде ќе биде неговиот изборен штаб.
ТРАМП ИМА ШАНСИ ДА ПОБЕДИ: Неговиот план за лично владеење во вториот мандат се претвора во КОШМАР!

14 места во Претставничкиот дом се во избор, од кои 218 се предвидени за републиканците и 212 за демократите.

Демократите ќе мора да ги преземат сите за да ја задржат контролата – што, според Политико, е речиси невозможна задача. Сепак, по победата во Невада, демократите ја задржаа контролата над Сенатот, бидејќи ги достигнаа потребните 50 места.

Откако стана извесно дека Долниот дом на Конгресот станува црвено, Трамп во вторникот пред телевизиските камери ја објави својата кандидатура за претседателската функција во својата вила Мар-а-Лаго на Флорида.

– За Америка повторно да биде голема и славна, вечерва ја објавувам мојата кандидатура за претседател на САД – им порача Трамп на насобраните во Мар-а-Лаго, каде ќе биде неговиот изборен штаб.

Доколку победи, тој ќе стане вториот претседател на САД кој го направил тоа на два последователни избори.

И тој не е толку слаб кандидат како што многумина би очекувале – или се надеваат, пишува Кевин Вилијамсон, дописник на „Диспеч“ и соработник на Институтот за конкурентни претпријатија (ЦЕИ), во својата анализа за „Њујорк тајмс“. Тој смета дека Трамп најверојатно ќе биде републиканскиот кандидат за претседател во 2024 година.

Со оглед на тоа што Америка има само две големи политички партии, тој би можел да победи на изборите (за кандидат), а тоа би било лошо за земјата, пишува Вилијамсон.

Освен и додека некој друг не влезе во арената и не го докаже спротивното, и покрај разочарувачките резултати на републиканците на среднорочните избори, за кои многумина го обвинуваат Трамп, тој останува лидер на Републиканската партија. Неговиот стил на персонализирана политика е некомпатибилен со која било коалициона политика, а неговиот план за лично владеење во втор мандат се претвора во кошмар, според Вилијамсон.

Тој оцени дека Трамп се нашол во доминантна позиција бидејќи републиканците се „во хаос“, но дека тоа не мора да му претставува проблем. Републиканците се поделени со внатрешни ривалства и жестоки обвинувања, за што Вилијамсон вели дека е совршено опкружување за Трамп. Сепак, политичките резултати на Трамп не се особено импресивни.

Тој е еден од само 10-те претседатели кои не успеаја да добијат реизбор, заедно со Вилијам Тафт, Мартин Ван Бурен и Џорџ В. Буш. На среднорочните избори штотуку поминаа, човекот кој се смета за најголема конкуренција на Трамп за републиканската номинација во 2024 година, Рон Де Сантис од Флорида, лесно го победи својот демократски ривал со речиси 20 поени.

Како што истакна Вилијамсон, во нормални времиња, нормална политичка партија ќе се дистанцира од губитниците и ќе гледа напред, ќе застане зад губитниците. Но, ова не се нормални времиња и републиканците не се нормална партија. Трамп веќе го предупреди Десантис да не се кандидира во 2024 година, заканувајќи му се со „валкани алишта“.

Вилијамсон истакнува дека нема да биде лесно да се собори Трамп, бидејќи неговата врска со поддржувачите е лична, заснована на ветување дека ќе ги понижи непријателите на десницата и не е ограничена со минливи настани како што се разочарувачки среднорочни резултати.

„Бог на двојна природа“

Во теологијата на култот на Трамп, пишува Вилијамсон, тој е бог со двојна природа – наеднаш мачо, занесен херој и вечна жртва на милоста на „елитите“ за кои неговите следбеници веруваат дека се нивни жртви. Тие веруваат дека кога ќе се каже дека Трамп е злобен или глупав, тоа значи дека тие што гласаат за него се такви. И оваа нелогичност има теолошка, а не политичка позадина.

Таквото размислување не е за политичка кампања туку за личен култ, истакнува Вилијамсон, додавајќи дека ДеСантис мора да го има предвид примерот од 2016 година на неговиот колега од Флорида сенаторот Марко Рубио, кој реторички го нападна Трамп на изборите за републиканскиот кандидат и само успеа да се истурка од игра. , што е „класичен случај на неуспешен обид да се убие кралот“.

Лична политика, лична и агенда

Сепак, изборното фијаско од 2018, 2020 и 2022 година го наметнува прашањето за вредноста на задоволувањето на таков култ. Ако политиката на Трамп е толку лична, сигурно е дека таква би била и владината агенда на неговиот втор мандат. Но, неговите подредени ги научија лекциите од тие хаотични години и имаат план да ја екипираат не само неговата администрација, туку и голем дел од федералната државна служба со политички лојалисти, според Распоредот F, нова класификација на федералните вработени што Трамп ја донесе преку извршната канцеларија во 2020 година и отповикан.актуелниот претседател Џо Бајден.

Распоредот F во суштина ќе претвори илјадници цивилни работни места во политички состаноци, проект што Трамп планира да го врати. Тоа би било модерен спин на „личното владеење“ како што го практикуваат апсолутните монарси, вели Вилијамсон, посочувајќи дека тоа е „иронична визија за партијата која сè уште се нарекува себеси републиканска“.

„Републиканците кои продолжуваат да веруваат дека Трамп ќе биде инструмент за нивниот политички спас во 2024 година, поверојатно е дека тој ќе биде инструмент на нивното политичко уништување. Можеби е време тие диносауруси да се сретнат со нивниот астероид. Загубата на републиканецот Партија каква што е сега – деформирана, искривена, заостаната и суштински антиамериканска – тоа би било победа за земјата“, смета Вилијамсон.

Но, кога во американската политика толку доминира еден забавувач, најнеизбежното нешто на светот ќе биде продолжението (на филмот), заклучи тој, мислејќи на шоубиз кариерата на Трамп пред да влезе во политиката.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.