Трамп ја обвини Кина дека ги сокрива вистинските бројки околу КОРОНА ВИРУСОТ

Loading...

Трамп ја обвини Кина дека ги сокрива вистинските бројки околу КОРОНА ВИРУСОТ

Тој пред неколку часа објави твит:

„Кина само што соопшти двојно поголем број на смртни случаи од невидливиот непријател. Тој број е далеку поголем и многу поголем од бројот на починати во САД“ – напиша тој.

Ова е потврдено и на светската статистика. Имено Кина денеска пријави нови 1290 смртни случаи од КОРОНА ВИРУСОТ, а само 351 новозаразен.

Се чини дека сето ова се случи откако деновиве Трамп го засили притисокот врз Светската здравствена организација и врз Кина. Имено, деновиве наназад од Кина имаше пријави на под десет смртни случаи на ден, на официјалната статистика. Не е јасно зошто уследи ваква корекција, која е огромна.

ПРОЧИТАЈТЕ УШТЕ И:

Властите во Бугарија ја затворија Софија за влез и излез

КОРОНАВИРУС: Србија 5.690 заразени со Ковид-19, досега 110 починати

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...