Трикови за чистење различни типови кади без абразивни хемикалии

Кадата може да акумулира многу бактерии, мувла, бигор и нечистотија. Акумулацијата главно се должи на сите масла за тело, сапуни и гелови за капење кои редовно ги користиме.
Меѓутоа, одржувањето на редовен распоред за чистење и отстранувањето на наталожениот сапун ќе помогне да се одржуваат фугите и стаклото подолго. Се препорачува длабинско чистење во бањата еднаш или двапати неделно.
Бањата обично се карактеризира како просторија во вашиот дом на која ѝ треба длабинско чистење, дури и ако се одржува уредно поради честотата на користење.
Кога станува збор за одредување на начинот на чистење, важно е да се земе предвид материјалот од кој е направена кадата.
Порцеланска када
Еден од најчестите видови е порцеланот, кој лесно може да се оштети поради груби потези или честа употреба на абразивни производи.
Избегнувајте употреба на силни средства за чистење кога ја чистите порцеланската када, бидејќи тие можат да предизвикаат дамки на површината на кадата. Други производи што треба да се избегнуваат вклучуваат прашок за чистење, бел оцет и челична волна.
Се препорачува да се користи само топла вода и сапун. Користете сунѓер за да ги истриете сите површини на кадата со мешавина од сапун и вода, додавајќи повеќе топла вода и сапун во кофата по потреба.
Акрилна када
Акрилната пластика може лесно да се оштети од хемикалии и абразивни материјали и бара посебна грижа.
За чистење на акрилна када, се препорачува да почнете да користите топла вода за да ја навлажнете кадата. Истурете мала количина бебешки шампон на влажна крпа и истријте ја површината на кадата со кружни движења. Исплакнете ја крпата и повторете додека не биде чиста и без дамки.
Када од фиберглас
Потребно е да се обрне посебно внимание на овие кади, бидејќи материјалот не е толку издржлив како другите. Кадите од фиберглас се познати по нивната боја што бледнее на дното со текот на времето.
Направете средство за чистење со мешање топла вода, ½ шолја од вашето омилено средство за садови и доволно сода бикарбона за да формирате смеса како паста.
Со помош на сунѓер нанесете ја смесата на кадата и оставете ја да отстои најмалку 30 минути. Потоа енергично тријте и исплакнете со ладна вода.

Пронајдете не на следниве мрежи: