Трик на Гордон Ремзи за совршени палачинки

Loading...

Тајната е во подготовка на тестото за палачинки. Познатиот британски готвач признава дека совршената смеса се подготвува со тоа што сите состојки треба да ги мешате со маталка, а млекото треба да го додавате постепено.
Потребни состојки:
125 г брашно
2 јајца
300 мл млеко
Прстофат морска сол
1 лажица растопен путер


Начин на подготовка:
Додајде брашно. Изматете ги јајцата со маталка. Во средина на брашното направете простор, додајте ги јајцата и растопениот путер.
Пополека додавајте го млекото, а со другата лажица мешајте ја смесата со лажица. Оставете го тестото да отстои. Загрејте ја тавата. Додајте неколку капки масло и испржете ги палачинките.

loading...