Три моќни и евтини состојки кои треба веднаш да ги додадете во вашиот крем за лице

Loading...

Козметиката станува сè поскапа, а списокот со состојки во кремовите станува сè подолг и сè понејасен! Па вие се прашувате што сè содржи вашиот крем за лице.
Решете ги сите овие дилеми и третирајте ја вашата кожа со овие 3 моќни, природни состојки!
Три моќни и евтини состојки кои треба веднаш да ги додадете во вашиот крем за лице
Сепак, за да имате збогатен крем не треба да примените комплициран рецепт. Едноставно купете ги овие 3 природни состојки, изладете ги (дури не мора да се ладат) и нанесете ги во количина која е пријатна за вашата кожа.
Експериментирајте, менувајте, една вечер додајте од едната, друга вечер од другата состојка и набљудувајте што најмногу ѝ годи на вашата кожа.
Што е најважно, ниту една од овие состојки не се расипува брзо, ниту пак чини богатство, како што е случајот со некои кремови.


1. Витамин Е
Гарантирано корисниот витамин Е веќе се додава во многу кремови на пазарот, но тешко ќе откриете колку.
Може да го купите и во облик на многу скапо масло, но постои трик што ќе го олесни неговото користење, а нема да ви предизвика финансиски грижи затоа што нема да влијае на вашиот буџет.
Купете обичен витамин Е, во капсули! Ова е, како по правило, најекономично решение. Предноста е што можете, доколку сакате, да користите капсула секоја вечер (но, не мора). Исцедете ја содржината во дланките на вашите раце и нанесете ја веднаш на лицето со размачкување.
Додајте малку обичен крем за нега на рацете и втријте го лесно витаминот Е во шашата кожа.
Истото може да го сторите и со вашата коса, а вишоците нанесете ги на лактите или колената.


2. Какао путер
Моќна состојка која магично ја омекнува кожата и е особено погодна за зимска нега бидејќи ги храни и штити лицето и рацете. Како и да е, честопати се додава во производите за сончање бидејќи ги ублажува штетите нанесени од сончевите зраци.
Благодарение на сè попопуларната веганска и вегетаријанска храна, путерот од какао деновиве лесно се наоѓа во многу продавници и нема екстравагантна „козметичка“ цена, туку „обична“ – хранлива!
Во козметиката има една вистина дека работите што се добри за јадење, може да бидат добри и за вашата кожа, под услов да не сте чувствителни на никаква храна. Краставиците, јагодите, бананите, се само неколку примери од производите кои може да ги примените и за нега на кожата.
Истото важи и за какао путерот. Купете го најмалото пакување и тестирајте го во мала количина. Едноставно пресечете парче со нож и растопете го во дланката со помош на прстите.
Од топлината на вашето телото, оваа корисна состојка ќе се растопи брзо и можете да ја нанесете во чист облик или измешајте ја со обичен крем и нанесете ја на лицето и вратот.
Одличен е и за критичните делови од телото – лактите, колената, колковите. Сите оние места што честопати се иритирани поради контактот со облеката.
3. „Ши“ путер
Друга состојка чие присуство во продавниците може да се припише на веганската и вегетаријанската исхрана. Оваа извонредно мрсна состојка особено одговара на сува и зрела кожа. Има ефект против стареење, и скоро никој не е алергичен на неа, дури ни оние што се алергични на ореви.
Користењето на „ши“ путерот, ќе ја направи вашата кожа убава, затоа извадете со чиста лажичка малку од путерот и размачкајте на кожата.
Оваа состојка не се препорачува за лица чија кожа е склона кон акни.

loading...