Тројца астронаути полетаа до кинеската вселенска станица Тиангонг

Кина испрати тројца астронаути во својата вселенска станица во изградба, каде што ќе поминат шест месеци и ќе бидат задолжени за нејзиното натамошно проширување, покажаа снимките од CCTV.

Тие полетаа со авион Шенжу-14 кој ја носеше ракетата Long March 2F, која полета во 10.44 часот по локално време (4.44 часот по средноевропско време) од центарот за лансирање Џиукван, во пустината Гоби на северозапад од земјата.

Во текот на шест месеци на станицата Тиангонг, тројца астронаути ќе ја надгледуваат надградбата на уште два лабораториски модули во делот за престој, лансиран во април 2021 година.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.