Тузла ќе ја укине прославата на Нова година од верски причини?

Loading...

Како што може да се дознае во тој град сериозно се разгледува укинувањето на китењето на елки, или било што што асоцира на славење на Нова година.
Веќе постои и организирана фејсбук група. Таа објави вчудовидувачки, анахрон транспарент кој виси на мостот Пасарена во Тузла. На истиот пишува НИЕ СМЕ МУСЛИМАНИ И НИЕ НА СЛАВИМЕ НОВА ГОДИНА… 

Inicijativa za ukidanje Nove godine u Tuzli

Da li podržavate inicijativu da se u Tuzli zabrani obilježavanje NOVE GODINE?Da li je vjera intimna stvar i da li treba da se ne iskazuje javno, pa ko vjeruje u novu godinu da je ne promoviše drugima?Inicijatori navode da je NOVA GODINA kršćanski praznik koji je obilježen: jelkama, svjećicama, alkoholom i bludom (nemoralom), a muslimani imaju svoje praznike na koje su ponosni.

Gepostet von Grad Tuzla am Freitag, 28. Dezember 2018

 

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...