Туморот исчезна кај сите пациенти кои го примиле лекот: „Ова никогаш не се случило“

НОВ лек против тумори на ректумот, според студијата објавена пред неколку дена во престижното медицинско списание The New England Journal of Medicine, покажал невидени резултати.

Туморот исчезна кај сите пациенти кои го примиле лекот: „Ова никогаш не се случило“

Во студијата, 12 пациенти со напреднати ректални тумори го примиле новиот лек за имунотерапија, наречен достарлимаб. Кај сите 12 пациенти, туморот исчезнал, без никакви несакани ефекти, покажа студијата.

Според студијата, пациентите примале достарлимаб на секои три недели во период од шест месеци. Новиот лек го разви Тесаро, американска биотехнолошка компанија која беше купена од фармацевтскиот гигант GlaxoSmithKline во 2019 година за 5,1 милијарди долари.

д-р. Луис А. Дијаз Јуниор, коавтор на студијата, изјави за Њујорк Тајмс дека верува дека „ова е прв пат во историјата на истражување на туморот“.

Фантастичен резултат, но потребна е претпазливост

Научниците и лекарите продолжија да ја следат состојбата на сите 12 пациенти месеци по терапијата и резултатот беше фантастичен: ниту еден преглед, ниту половина година по примањето на лекот не покажа знаци дека туморот се вратил. Откако го добиле лекот, ниту еден од пациентите не бил подложен на хеморадиотерапија или операција за отстранување на туморот, соопшти онколошкиот центар Меморијал Слоун Кетеринг.

Сепак, треба да се има предвид дека студијата спроведена на само 12 пациенти не може да се смета за конечна вистина поради малата големина на примерокот, што значи дека треба да се спроведат студии на значително поголем број субјекти за да се потврди ефикасноста и безбедноста на овој потенцијално револуционерен лек.

„Ова дава причина за голем оптимизам“

И покрај ова, онкологот др. Хана Саноф од Центарот Линебергер рече дека резултатите од оваа студија „даваат причина за голем оптимизам“.

„Ако имунотерапијата може да се користи како лек за ректални тумори, тоа значи дека пациентите повеќе нема да мора да прифаќаат компромиси за да се излечат“, напиша Саноф во New England Journal of Medicine.

Сепак, Саноф додава дека „многу малку се знае за тоа дали клиничкиот одговор на достарлимаб е еднаков на лек“.

„Онколозите сонуваат за вакви резултати“

Д-р. Андреа Черчек, онколог во Мемориал Слоун Кетеринг центарот и коавтор на студијата, ги коментираше историските резултати од истражувањето во интервју за Си-Ен-Ен и призна дека лекарите не очекувале таков успех.

Никогаш досега не сме виделе вакво нешто. Онколозите сонуваат за вакви резултати“, вели Черчек.

Церчек наведува дека достарлимаб го отклучува природниот имунолошки систем на телото и му овозможува да се бори против туморот“, додавајќи дека лекот делува на специфични канцерогени клетки на кои им недостасува ген кој им овозможува да ја поправат сопствената ДНК, што на крајот води до мутации.

Туморот исчезна кај сите пациенти кои го примиле лекот: „Ова никогаш не се случило“
Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.