„ТУРИСТИТЕ СЕ ПРЕДЕБЕЛИ“ Венецијанските гондолиери се жалат: Моравме да го намалиме капацитетот

Венецијанските гондолиери мораа да го намалат капацитетот на нивните пловни објекти заради туристите со прекумерна тежина.

Границата за гондолата од типот „da nolo“, која нуди класичен каналски круг, е намалена од шест на пет лица, додека границата за гондолата „da parada“, која главно плови на каналот Гранде е намалена од 14 на 12 лица.

– Точно е дека во споредба со пред 10 или 15 години, мометалните туристите се потешки – рече Андреа Балби, претседател на Здружението на гондолиери во Венеција за лондонскиот „Гардијан“.

Во споредба со лифтовите во згради, каде што е јасно е напиша максималниот број луѓе, т.е. килограмите, гондолиерите,  не можат да ги мерат своите клиенти.

Поради тешкиот товари стравува да не им навлезе вода во гондолите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.