Турската бомба ги однесе во воздух шансите на Финска и Шведска за членство во НАТО

Вчерашното бомбардирање во Истанбул веројатно ги уништи шансите Шведска и Финска да станат членки на НАТО во блиска иднина. Веднаш по експлозијата Реџеп Таип Ердоган ги обвини терористите дека ја нападнале Турција, а подоцна се испостави дека неговите тврдења се потврдени.

Главен осомничен за бомбашкиот напад е Ахлам Албашир, која, наводно, признала дека била обучена за експлозијата од Курдистанската работничка партија (ПКК), која е означена како терористичка организација во Турција, САД и ЕУ. Силната основа на ПКК во Шведска е токму причината поради која Ердоган не сакаше да гласа за членство на земјата во НАТО.

Турската бомба ги однесе во воздух шансите на Финска и Шведска за членство во НАТО

Бомбашкиот напад се случи вчера околу 16:20 часот по локално време во најфреквентната улица во центарот на Истанбул. Медиумите прво објавија дека има 11 повредени, но тој број во текот на денот се искачи на 81. Според турската полиција, во нападот загинале шест лица, што „султанот“ Ердоган веднаш го оцени како терористички чин.

Во првото обраќање до јавноста тој ја спомна мистериозната жена која седела на клупата 45 минути, а потоа побегнала и најавила дека полицијата ќе го испита нејзиното движење.

Набрзо социјалните мрежи беа преплавени со нејзините фотографии, а турскиот министер за одбрана Сулејман Сојлу објави дека во врска со нападот се уапсени 46 лица.

Една од нив е мистериозна жена, а нејзиниот идентитет набрзо бил откриен. Станува збор за сирискиот државјанин Ахлам Албашир, кој во Турција допатува само за да изврши злобна задача.

Таа, наводно, признала дека била обучена како специјален разузнавач од страна на ПКК и дека илегално влегла во Турција преку Африн-Идлиб за да преземе акција.

Министерот за внатрешни работи вети одмазда, но оваа експлозија е многу поголема катастрофа отколку што се појави.

Проблеми за Турција и Шведска

Практично откако лидерите на Турција и Шведска се пријавија за членство во НАТО алијансата, поради зголемената закана од Русија, Ердоган се спротивстави на нивниот прием.

Причината е едноставна, има силна база на Курдистанската работничка партија (ПКК) во Шведска.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.