Турција во тотален локдаун поради ширењето на КОРОНА до 17ти мај

Loading...

Турција во тотален локдаун поради ширењето на КОРОНА до 17ти мај!

Ердоган нареди од понеделникот да започне епидемиолошка мерка за потполно затворање на земјата до 17-ти мај со цел да се сузбие ширењето на коронавирусот.

Тоа вклучува континуирано заклучување, затворање на училиштата и ограничување на меѓуградските патувања.

На 16-ти април Турција имаше повеќе од 63.000 новозаразени што воедно беше и пик на новиот бран. На дневна основа во државава има над 300 смртни случаи во просек.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...