Турција издаде официјални барања до Шведска да таа да може да се приклучи на НАТО

Турција сака „конкретни гаранции“ дека Шведска ќе престане да ги поддржува групите поврзани со ПКК, бидејќи Работничката партија на Курдистан се смета за терористичка група од Анкара.

Претседателот Ердоган, исто така, сака Шведска да го укине ембаргото за оружје што го стави на земјата по нападот врз курдските групи во Сирија во 2019 година.

Овој потег доаѓа откако Шведска и Финска испраќаат дипломатски мисии во Турција, со надеж дека ќе бидат пуштени во НАТО блокот – по започнувањето на руската воена операција во Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.