ТУРЦИЈА ЛАНСИРАШЕ СОПСТВЕНА БАЛИСТИЧКА РАКЕТА: Тајфун ја погоди целта на 560 километри, Грците тврдат дека Ердоган сака дострел од 2.500!

Турските власти со години тајно работеа на развој на ракетен систем со краток дострел, а во вторникот наутро една од нивните тајни беше прикажана на националната телевизија.

Наводно беше објавено видео од новата ракета наречена Тајфун при пробно лансирање од црноморскиот град Риза, а по прикажувањето наиде на големо коментирање во турските и меѓународните медиуми.

ТУРЦИЈА ЛАНСИРАШЕ СОПСТВЕНА БАЛИСТИЧКА РАКЕТА: Тајфун ја погоди целта на 560 километри, Грците тврдат дека Ердоган сака дострел од 2.500!

Новиот систем го разви Рокетсан, државен производител на оружје, а тестот покажа дека е способен да погоди цели на растојание од повеќе од 500 километри за 456 секунди.

Додека луѓето на турските социјални мрежи беа зафатени со славење на успешниот тест на ракетата и се прашуваа дали тоа би можело да биде доволно да се таргетира соседна Грција, турските власти френетично го бараа изворот на истекувањето.

Многумина во Турција и регионот веруваат дека Анкара планирала наскоро да го објави производството на ракетата Тајфун и дека видеото било дел од ПР-напор, но некои извори тврдат дека видеото случајно протеколо.

Иако не постои меѓународен договор кој забранува програми за развој на балистички ракети, Турција е внимателна кога станува збор за откривање информации за нејзините капацитети за производство на оружје.

Земјата претходно разви две други ракети, Иилдирим (Гром) и Бора (Бура), кои имаат дострел од 150 километри и 280 километри, соодветно.

Како мерка на претпазливост, Анкара не открива ракетни тестови кои имаат дострел од 300 километри или повеќе.

Веста за тајфунот на крајот стигна до грчките медиуми, кои опширно известуваа за тоа.

Во изјава за грчката телевизија ЕРТ, пензионираниот генерал Франгулис Фрагос рече дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган му наредил на турскиот одбранбен сектор да дизајнира ракета способна да помине 2.500 километри.

„Тоа ќе и даде на Турција способност да го контролира поширокиот регион и да игра улога на регионална сила“, рече тој.

Пензионираниот претставник на грчките воздухопловни сили Константинос Иатридис изјави за грчкиот весник „Та неа“ дека Тајфунот треба да помине многу тестови за да стане оперативен.

„Според експертите вклучени во изградбата на вакви системи за оружје, потребни се најмалку седум до осум години за тие да станат оперативно подготвени“, додаде тој.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.