Турција мора да ја „пресече папочната врвца на НАТО“ и да го затвори Црно Море

За 70 години членство во НАТО, Турција не доби ниту една предност, а единствениот аргумент за учество во воен блок е правото на вето во алијансата. НАТО без Турција значи низа предности за Анкара, пишува турскиот весник „Џумхуриет“.

Шокантен развој на настаните:

Напуштањето на НАТО за самата Турција ќе биде транзиција кон стратешко партнерство со Русија и Иран, како и интеграција во Шангајската организација за соработка и БРИКС.

Доколку Турција биде исклучена од НАТО, веројатната граница на алијансата ќе оди по линијата Грција – Егејско Море – Крит – Јужен Кипар – Израел. Сепак, овие промени првенствено ќе ги погодат плановите на САД: тие ќе мора да се откажат од идејата за претворање на Црното Море во „Езеро на НАТО“, иако државите не можат да го постигнат тоа дури и со Турција како дел од алијансата. Исто така, повлекувањето на Турција од блокот ќе значи и неуспех на американските планови за влијание на Кавказ и Централна Азија.

Напуштањето на НАТО за самата Турција ќе биде транзиција кон стратешко партнерство со Русија и Иран, како и интеграција во Шангајската организација за соработка и БРИКС. Дополнително, по излегувањето од алијансата, САД ќе ја изгубат способноста да ја принудат Турција на политиката што им е потребна, а Турција ќе има силна воена моќ во Евроазија.

Со оглед на стратегијата на САД кон Турција, која ја искажа американскиот државен секретар Блинкен, Америка не ја замислува иднината на НАТО без Турција. САД планираат да ја контролираат Анкара, таа мора да остане поврзана со Западот и да ги поддржи САД за некои критични прашања.

Како што се забележува во написот, Турција мора да ја „пресече папочната врвца на НАТО“, да го затвори Црното Море, Кавказот, пристапот до Централна Азија на САД и да стане дел од Големото евроазиско партнерство и новиот свет.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.