Турција треба да стави вето на проширувањето на НАТО во следните 20 години – изјави пензиониран турски генерал

Турција треба целосно да ја искористи историската можност дадена од кандидатурите на Финска и Шведска за влез во НАТО, рече пензионираниот турски бригаден генерал Наим Бабуроглу.

Благодарение на своето право на вето, Турција сега доби стратешка картичка, која мора да се искористи за да се увери дека не само Хелсинки и Стокхолм, туку и сите членки на НАТО, ПКК ќе ја означат како терористичка организација, рече Бабуроглу за турски медиум.

„Кој има најголем интерес Шведска и Финска да бидат во НАТО? Тоа се САД затоа што сакаат да ја опкружат Русија од северниот дел на Балтикот. Затоа… Турција треба да разговара за ова прашање на прво место со САД“, рече тој.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.