УДАРНА ВЕСТ: Руски командант загина по експлозија на автомобил-бомба во окупираниот Бердјанск, Украина

Рускиот командант Артем Бардин наводно починал во Бердјанск, Украина, како што беше соопштено во вторник, 6 септември.
Рускиот командант Артем Бардин, кој беше хоспитализиран по експлозија на автомобил-бомба во Бердјанск, Украина, наводно починал во болница.

УДАРНА ВЕСТ: Руски командант загина по експлозија на автомобил-бомба во окупираниот Бердјанск, Украина

Ова во вторникот за руската новинска агенција ТАСС го соопшти Владимир Рогов, претседател на јавното здружение „Ние сме заедно со Русија“.

„Почина, за жал, во болница. Имаме такви случаи [на терористички напади] на редовна основа“, рече тој како одговор на прашање на ТАСС.

Оригинално 15.04 часот (6 септември) Артем Бардин, градскиот командант на Бердјанск, Украина, окупиран од Русија, бил вклучен во експлозија на автомобил-бомба која, наводно, завршила со негова хоспитализација.

Видео снимката од последиците беше споделена на Твитер:

„Во привремено окупираниот Бердјанск е кренат во воздух автомобил на градскиот командант, по што дошло до престрелка. Најмалку едно лице е во болница, објавија таканаречените „регионални власти“.

Друг корисник на Твитер објави дополнителни снимки:

„ПРЕКРШУВАЊЕ Украинската армија штотуку удри област во близина на административна зграда во Бердјанск, во регионот Запорожје, кој е под руска контрола“.

„Наводно, експлозијата дошла од автомобил-бомба, чија цел била командантот на Бердјанск. Властите во Запорожје велат дека ова е терористички напад“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.