УДАР ЗА ПУТИН: Ердоган бара Крим да се врати на Украина

На овогодинешната Кримска платформа, Украина се обиде да мобилизира меѓународна поддршка за враќање на полуостровот Крим, кој беше анектиран од Русија во 2014 година.

Еве што изјави Ердоган за положбата на КРИМ:

„Враќањето на Крим во Украина, чиј нераскинлив дел е, е суштинска потреба од гледна точка на меѓународното право“, рече тој во видео пораката на вториот самит на Кримската платформа.
УДАР ЗА ПУТИН: Ердоган бара Крим да се врати на Украина

„Крим беше и е дел од Украина, како Гдањск или Лублин се дел од Полска, како Ница е дел од Франција, Келн е дел од Германија, а Ротердам е дел од Холандија“, рече Дуда.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, чија земја исто така има добри односи со Русија, исто така рече дека Крим очигледно и припаѓа на Украина.

„Враќањето на Крим во Украина, чиј нераскинлив дел е, е суштинска потреба од гледна точка на меѓународното право“, рече тој во видео пораката на вториот самит на Кримската платформа.

Ердоган рече дека Анкара ќе продолжи да ја поддржува Кримската платформа, која е формирана за мирно да се реши проблемот со Крим.

Принципиелната позиција на Турција има не само правни, туку и морални основи“, рече Ердоган.

Зборуваше за проблемот на кримските Татари кои се прогонувани од Русите

Турскиот претседател додаде дека заштитата на територијалниот интегритет, суверенитет и политичкото единство на Украина е од клучно значење не само за регионалната, туку и за глобалната безбедност и стабилност.

„Обезбедувањето на безбедноста и благосостојбата на кримските Татари е исто така меѓу приоритетите на Турција“, рече тој, според Ал Џезира.

Ердоган, исто така, повтори дека очекува да бидат ослободени Нариман Џељал, заменик-претседател на Меџлисот на Кримските Татари и најмалку 45 други кримски Татари, приведени од Русија во 2021 година.

„Кримските Татари, кои претрпеа големи страдања низ историјата, се борат за мирен живот во својата татковина“, додаде Ердоган. Тој исто така посочи дека Турција ќе продолжи со својата посредничка улога меѓу Русија и Украина со цел да се обезбеди мир во регионот.

Тој сака да биде главен посредник меѓу Русија и Украина

Од почетокот на војната во Украина, Ердоган остана еден од ретките европски лидери кој е во добри односи со Путин. На територијата на Турција, набргу по почетокот на војната, се водеа различни преговори, но без успех.

Ердоган, исто така, во понеделникот рече дека смета дека е негова цел во блиска иднина да организира разговори меѓу рускиот претседател Владимир Путин и украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесе руската агенција ТАСС, додека Киев испраќа пораки дека Москва сака да купи време преку преговори.

„Нашата цел е да организираме средба меѓу Путин и Зеленски во блиска иднина за да се реши кризата (во Украина)“, ја цитира ТАСС вчерашната порака на Ердоган во Анкара. Во меѓувреме, Ердоган го нарече конфликтот во Украина „најважната криза во светот“, која има последици за Турција и целото човештво.

„Турција ги направи сите можни напори за да ја спречи оваа војна, а потоа да ја заврши мирно. Благодарение на нашите напори, исто така беше можно да се создаде механизам за спречување на кризата со жито“, рече Ердоган.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.